SUNflower 2012.10.24. 16:58

Sikerélmény

Már 8 hete hogy műtöttek. Gyógytornázom, javul a lábam. A hajlításom még nem az igazi, de a hosszú hétvégén túrázni mentünk a párommal és igaz, hogy csak egy kisebb 2,5 km-es túrát tettünk, de hatalmas élmény volt. Így most egy kis túraajánló következik:

"Normafától a János-hegyi Erzsébet-kilátóig
A Normafa kilátópontjától észak felé tekintve szemünkbe tűnik a környék legmagasabb pontján álló János-hegyi Erzsébet-kilátó. Így "toronyiránt" indulva a hegygerincen haladhatunk, és a Normafa-lejtőt elhagyva rövidesen az Anna-rétre érünk. A kék színű körjárat turistajelzéseit követve a síugrósánc és a Sport szálló épületeit elhagyva érkezünk a Libegő felső végállomásához. Innen indul a János-hegy csúcsára vezető emelkedő út, az 527 m magasan álló Erzsébet-kilátótoronyhoz (Schulek Frigyes neoromán stílusban épített műve.) A toronyból körkilátás nyílik a Fővárosra és a Budai-hegyekre.
Az út kb. 2,5 km hosszú, a végén emelkedővel, 1 órai sétával bejárhatjuk. Visszafelé a jelzés másik ágán (körjárat) juthatunk újra a Normafához."

normafa-terkep-budapest.png
A lábam kifejezetten jól bírta a dolgot, bár főleg emelkedőn volt szerencsém menni, mert végül libegővel landoltunk. :) Másnap kicsit éreztem, hogy van térdem, de nem dagadt fel és még csak nem is fájt eszméletlenül. Így hát megállapítást nyert, hogy a műtét jól sikerült. No, nem mintha a doktor úr nem mondta volna meg a legutóbbi kontrollon, hogy "Kérem, ez sziklaszilárd." :) . Szóval adva a helyzetnek egy pofont másnap ráerősítettem, egy 20 perces aktív bicajozással a lábamra. Kifejezetten jól esett, így elhatároztam, hogy kiegészítem a gyógytornát egy kis kerékpárral. Egyenlőre még csak bent tekerek, mert mozgó járműre Ági szerint majd csak a 10-14. hét után lehet. Nem tudom már pontosan mikor, csak arra emlékszem, hogy mikortól lehet, akkor már úgyis tél van, amikor kint nem bicajozik az ember lánya, ezért legkorábban tavasszal pattanok majd nyeregbe.

asset_25591648.jpg Akit egyébként érdekel az otthoni biciklizés, de nem akar szobakerékpárra költeni, annak egy nagyszerű megoldás lehet a home trainer, vagyis görgő, mellyel meglévő bicajodat rögzítheted és használhatod a lakásban. Én is csak onnan tudom, hogy a páromnak volt. Érdemes apróhirdetésekben utánakeresni! :)

Szval most a misszió a heti min. 3 bicaj és az, hogy megszabaduljak attól az 5 kg-tól ami csak úgy felpattant a "lábadozás" alatt. Mentségemre mondom, hogy időközben a cigarettáról is leszoktam és hogy a műtét előtti diéta során 7 kg-tól szabadultam. Ennyit a kifogásokról, jöjjön a munka! :)

Aprópó! képzeljétek! Már a ZÖLD szakaszban tartok! :)

0-3. hét „piros szakasz”:

      • a fájdalom és a gyulladás csökkentése (jegelés 8x20 perc, felpolcolás)
      • mobilizáció nyújtott helyzetű térdrögzítővel
      • 1 hét mankózás talajérintéssel
      • járásgyakorlat
      • gyakorlatok rögzítőben
      • nyújtott helyzetben lábemelés
      • láb, ill. boka torna
      • az ép végtagok mozgatása
      • a térdízület passzív nyújtása.

3-6. hét „sárga szakasz”:

      • jó térdmozgás, elsősorban a teljes nyújtás, hajlítás minimum 90 fokig a 6. hét végére
      • sántítás mentes, normális járás elérése
      • fájdalommentesség
      • sport: gimnasztika fekve és ülve, felsőtest, hasizom erősítés.

6-12. hét „zöld szakasz”:

      • a térdmozgás javítása, teljes nyújtás, majd hajlításra törekvés
      • koordinációs gyakorlatok
      • az izomzat felépítésének kezdete
      • normális járás
      • szobakerékpár használata ellenállás nélkül majd fokozatos ellenállás növeléssel
      • gyors-,és hátúszás, (mellúszás tilos!).

12- hét:

      • visszatérés a normális életbe
      • koordinációs gyakorlatok
      • intenzív izomtréning
      • lassú futás.

6. hónaptól:

      • speciális sportági rehabilitáció
      • sportág jellegű terhelés profilaktikus térdrögzítőben
      • síelés kb.9. hónap után

labdarúgás, kézilabda, tenisz kb.12 hónap után.

Mostanában ritkábban jelentkezem majd, ugyanis a lassú, de biztos felépülésen kívül nem sok izgalmas dolog történik a rehabilitációmmal kapcsolatban. Ráadásul minden témáról írtam már, amit fontosnak találtam. Szóval ha lesz fejlemény jelentkezem, de egy kis időre most OFFolom magam.

Vigyázzatok magatokra! :)

panda.jpg

SUNflower 2012.10.22. 21:26

Biztosítás

logok.jpg Már régóta a blog szerkesztői oldalán volt a bejegyzés kezdeményezés, amelyről mindenképpen írni akartam, hiszen fontos tudni róla, aki tud, annak még időben cselekedni. Ez pedig nem más, mint a BIZTOSÍTÁS.

Korábban már írtam arról, hogy az egyiknél dolgoztam, ezért erről kb. mindent tudok, A-tól Z-ig. :) Két évvel ezelőtt kötöttem egy olyan, megtakarítással kombinált biztit, amiben életbiztosítási fedezet mellett műtéti térítés is van. Hogy ez mit jelent pontosan? Nos azt, hogy abban az esetben, ha megműtenek pénz üti a markomat. A dolog azonban nem olyan egyszerű. Még mielőtt bárki azt gondolná, hogy akkor sebtiben még műtét előtt köt egy ilyet, annak felhívom a figyelmét, hogy az nem járja, mert nem tudhatunk a műtétről, mikor megkötjük ezt a remek kis segítséget. (Hiszen ez biztosítási csalás lenne...)

Azonban ajánlom mindenkinek nagy általánosságban, hogy kössön ilyet, hiszen amellett hogy megtakarítással előre gondoskodhatunk a jövőnkről, van lehetőségünk a nem várt események, balesetek biztosítására, ebben a formában (UL) viszonylag kevés pénzért.

No de tulajdonképpen most nem kampányolni szeretnék a biztosítók mellett, hanem elmondani a saját tapasztalataimat.

Alapból sokkolt, hogy bérszámfejtő Nagyanyó és némi matekos múltam segítségével kiszámoltuk, hogy bizony kemény 1579 Ft-ot kapok naponta táppénz gyanánt, a műtét idején, ez csupán 1313 Ft, a kórházi ellátás miatt. Nevetséges, nem? Fizeti az ember a járulékokat, meg a sok sz@rt és ezt kapja... no mindegy. Túlléptem rajta.

1.jpg

Nagyon örültem, amikor eszembe jutott, hogy annak idején ügyes okos módon ezt is (azaz a műtéti térítést) belekomponáltam az "életbiztosításomba". Mindenkinek hasznos lehet. Egy műtét után a bevételünk általában csökken, a költségeink pedig növekednek.

Nézzük kicsit részletesebben:

  • 7 x 1700 Ft autó és személyi sofőr hiányában TAXI, melyet minimum 3 alkalommal (kórházból haza, első kontroll, varratszedés, első gyógytorna) igénybe kell vennünk. Hiszen ekkor tömegközlekedéssel még nem tudunk utazni. Akinek mégis van saját sofőrje (akár egy családtag személyében), az nyugodtan számolja ki azt a benzinpénzt, amit elutaznak, hiszen ma már ez sem elhanyagolható... ( Még mindig lelkiismeret furdalásom van, hogy drága Nagybátyám Pilisborosjenőről bejött autóval csak azért, hogy engem az Uzsokiból a nyolcadik kerületbe szállítson).
  • 800 - 2500 Ft könyökmankó, ami hát ugye nélkülözhetetlen. Szerencsére egy kedves drága baráttól kölcsönkaptam az "enyémet"
  • kb 10 000 Ft apróságokra (jégzselé, vérhigító szuri, fájdalomcsillapító gyógyszerek)
  • 1600 Ft lábsúly gyógytornához (érdemes beszerezni, mert később is használható)
  • 15 000 Ft-tól határ a csillagos ég! ----- na mi ez? HÁLAPÉNZ

money_csap.jpgMivel az LCA plastica közepes műtétnek számít a műtéti besorolásban (a biztosító egy előre meghatározott táblázat alapján dolgozik!), ezért a biztosítási összeg 50%-át kaptam meg. Az igénybejelentéstől számítva kb. 2,5-3 hétre rá kaptam meg a pénzt, melyet addigra már szépen el is költöttem a fenti dolgokra.... Tényleg nagyon jó, hogy legalább ezt meg tudtam oldani anélkül, hogy a "saját pénztárcámba" kellett volna nyúlnom.

Az ügyintézés folyamatáról pár fontos tudnivaló:

Mindenképp nézz utána, hogy milyen papírokat kell leadni majd igénybejelentéskor! Érdemes előre előkészíteni azt, amit lehet. Menj be a biztosítódhoz és kérd meg őket, hogy adjanak pontos felvilágosítást a dolgok menetéről, a szükséges doksikról és az időhatárokról. Igen, igen! Sok biztosított akkor esik el a kifizetésről, amikor minden gondja nagyobb annál, mint hogy BEJELENTSE a történteket, ezt általában bizonyos időn belül meg kell tenni.

Lesznek olyan dokumentumok, amit az orvosnak kell kitöltenie, aláírnia. Ezt érdemes a hálapénz odaadása UTÁN közölni vele és az orra alá dugni. (Az enyém nagyon rendes volt. A műtét utáni első vizitnél megemlítettem neki, s mondta, hogy az első kontrollra vigyem és megcsinálja). Tuti kell a kórházi zárójelentés és a kórházi tartózkodás igazolója. Minden papírra szükséged lesz, amit 5 éven belül és a műtéttel kapcsolatban orvos kiadott rólad. TÉNYLEG MINDENRE!! Szóval a legelső leletedre és a legutolsó kis vizsgálat eredményére is!!!

Ha gyorsan kell a pénz, akkor már mankóval is lecaplathatsz bejelenteni a kárt, mert az ügyintézés eltarthat egy darabig. Azért jó ha felkészülsz, mert akkor nem lesz hiánypótlás, ami igencsak meghosszabíthatja és kellemetlenné teheti az ügymenetet. Még normál egészségügyi állapotban sem kellemes visszarohangálni a biztosítóhoz, nem hogy mankóval, új szalagokkal.

mentő.jpg

süti beállítások módosítása